Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

 

STREET LIFE

Tego jeszcze w historii LFO nie było! Koncert muzyki alternatywnej Street Life nie tylko po raz pierwszy odbędzie się na stadionie, ale będzie miał również gwiazdę światowego formatu. Manu Chao to ikona anarchistów i alterglobalistów, artysta niepokorny, niewpasowujący się w schematy show businessu. Osobiście wybiera miejsca, w których chce grać koncerty – w tym roku ze swym projektem Manu Chao La Ventura zagra w Polsce tylko raz, na Life Festival Oświęcim! Na koncercie Street Life pojawi się również grupa polskich wykonawców – Bednarek, Afromental, GrubSon, Gromee oraz Grizlee/Dryskull.

Manu Chao to jeden z najbardziej zaangażowanych społecznie artystów na świecie. Alterglobalista, obrońca ubogich z Trzeciego Świata, zadeklarowany pacyfista – idealnie wpasowuje się w przesłanie LFO. Jego twórczość, tak jak Life Festival Oświęcim, łamie kulturowe i językowe granice. Urodzony w Paryżu muzyk śpiewa po angielsku, hiszpańsku, francusku, włosku - nierzadko potrafi połączyć te wszystkie języki w jednym utworze. Splata nie tylko różne mowy, ale też style - w jego utworach odnajdziemy brzmienia charakterystyczne dla takich gatunków jak rock, reggae, ska czy folk. Na scenie jest prawdziwym wulkanem energii. Jesteśmy przekonani, że w Oświęcimiu eksploduje on z podwójną siłą!

Kamil Bednarek

Na koncercie Street Life pojawi się również grupa polskich wykonawców, wśród nich - Bednarek i Afromental. Pierwszy z nich wprowadził muzykę reggae do polskiego mainstreamu – jego piosenki grane są przez największe stacje radiowe i telewizyjne w kraju. Początkowo występował z zespołem Star Guard Muffin by później utworzyć grupę firmowaną własnym nazwiskiem. Z nią w 2012 r. nagrał krążek „Jestem”. „Póki, co najbardziej mnie cieszy, że ludzie przychodzą mnie słuchać, by złapać pozytywną energię” – mówił dwa lata temu w wywiadzie dla PAP. Solidną jej dawkę otrzymamy w tym roku na LFO.

Afromental to jeden z najbardziej ekspresyjnych polskich zespołów ostatnich lat. Siedmioosobowa grupa, założona przez Wojciecha Łozowskiego i Tomasza Lacha, istnieje już ponad dekadę. Ich ostatni krążek „Mental House” z 2014 r. stanowi połączenie radosnego, rytmicznego, energetycznego grania z ciężkimi brzmieniami.

Charyzmatyczny GrubSon swym najnowszym krążkiem, zatytułowanym "Holizm", potwierdza przynależność do czołówki polskiej sceny hip-hopowej. Nie bojąc się mówić otwarcie o tym co ważne oraz wyznający zasadę, że „muzyka ma łączyć, a nie dzielić” znakomicie wpisuje się w przesłanie LFO.

Kogo jeszcze usłyszymy? Gromee – krakowski producent i DJ. Współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak Andreas Moe (znany z produkcji Tiesto) czy WurlD – amerykański wokalista, współpracujący m.in. z Timbalandem. Najnowszy utwór „Follow You”, z gościnnym udziałem WurlD, to połączenie elektronicznych brzmień z żywymi instrumentami, ukłon w stronę lat 80. z domieszką tego, co najlepsze w dzisiejszych czasach.

Podkreśleniem różnorodności tegorocznego Street Life będzie występ specjalistów od melodyjnej elektroniki – Grizlee/Dryskull. Grizzlee (Kamil Raciborski) to wokalista i tekściarz, znany przede wszystkim z grupy reggae East West Rockers, z kolei DrySkull (Robert Krawczyk) to producent i twórca muzyki elektronicznej, współodpowiedzialny m.in. za produkcję ostatniego albumu Mroza. W Oświęcimiu zagrają utwory z ich wspólnej płyty "Stadium Regenesis", którego premiera jest zapowiadana po wakacjach.

Bilety na czwartkowy koncert Street Life (dostępne w zakładce „Kup bilet”) kosztują jedynie 55 zł (67 zł do strefy Red Zone).