Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

 

Edukacja na LFO 2015

Głos w obronie imigrantów, kampanie przeciwko torturom i dyskryminacji oraz projekcja filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendlerowej” - to edukacyjna część programu tegorocznego Life Festival Oświęcim. Podobnie jak w latach ubiegłych, w jego powstaniu brała udział organizacja Amnesty International.

Na początek kampania „SOS Europo”, dotycząca walki z łamaniem praw imigrantów i uchodźców. AI chce zwrócić uwagę na tysiące ludzi, którzy z powodu wojny, prześladowań, ubóstwa lub katastrof naturalnych podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów. To się dzieje każdego dnia. Ci ludzie, tak jak im my, chcą żyć w bezpiecznych i godnych warunkach. Niestety, wielu z nich staje się ofiarą łamania praw człowieka.

Kampania informacyjna „STOP Torturom” to kolejny punkt edukacyjnej części LFO. Akcja chce zwrócić uwagę na problem torturowania ludzi podczas przesłuchań. Nic nie usprawiedliwia tortur - są nielegalne i nieludzkie. Mimo globalnego zakazu, na całym świecie ludzie wciąż są poddawani torturom. Kampania staje między oprawcami a ofiarami, a jej postulaty to obecność prawników podczas przesłuchań, zapewnienie pomocy lekarskiej dla torturowanych oraz odpowiedzialność prawna za torturowanie.

Celem kolejnej kampanii AI „STOP Dyskryminacji” jest zmiana prawa i praktyki, by skutecznie przeciwdziałać zjawisku dyskryminacji. Dyskryminacja jest naruszeniem praw człowieka - prowadzi do przemocy, wykluczenia i ubóstwa.

W warsztatach można wziąć udział 16 czerwca, między 9.00 a 14.00 w Sali Edukacyjnej Oświęcimskiego Centrum Kultury, ul. Jędrzeja Śniadeckiego 24 w Oświęcimiu.

Na koniec zaproszenie na projekcję filmu dokumentalnego „Historia Ireny Sendlerowej”. Irena Sendlerowa i jej historia to klucz do zrozumienia wydarzeń II wojny światowej. Dzięki przyjaźni reżysera Andrzeja Wolfa z bohaterką, możemy zobaczyć świadectwo, jakie po raz ostatni przed kamerą dała ta wybitna społeczna działaczka. 27 minut wstrząsającej historii życia i śmierci Żydów w Getcie, historia próby uratowania, chociaż części z tych, którzy skazani byli na śmierć. Film uzyskał finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzykę bezpłatnie skomponował Michał Lorenc, część materiałów filmowych pochodzi z archiwum Stevena Spielberga. Film będzie można zobaczyć 17 czerwca w Cafe Bergson, Plac Księdza Jana Skarbka 2, w Oświęcimiu.